با پارامد همراه باشید و مطلب همه چیز در مورد کفش نایک ایر جردن را از دست ندهید. کفش کتانی نایک، جردن یا ایر جردن! مهم نیست که آن را چه می نامید، این روزها همه در مورد کفش های پرطرفدار نایک ایر جردن صحبت می کنند.

در طول 30 سال از تولید کفش کتانی نایک ایر جردن Nike Air Jordan، این کفش محبوب به گزینه ای عالی برای سرمایه‌گذاری تبدیل شده است و کلکسیون داران علاقمند به کفش های کتانی، در جمع آوری آن با یگدیگر رقابت می کنند.

مایکل جردن
مایکل جردن

مایکل جردن کیست؟

اجازه دهید از ابتدایی ترین نقطه شروع کنیم: در ادامه مطلب همه چیز در مورد کفش نایک ایر جردن به معرفی مایکل جردن می پردازیم. مایکل جردن در 17 فوریه سال 1963، در بروکلین نیویورک متولد شده است. او در گذشته یک بسکتبالیست حرفه ای بوده است. در سال 1984، مایکل جردن Michael Jordan به تیم بسکتبال شیکاگو بولز Chicago Bulls پیوست و در حرفه ی خود به اوج رسید. شاید او مشهورترین بسکتبالیست تاریخ باشد. جردن در لیگ NBA آمریکا رکوردهای زیادی دارد و مدال های بسیاری کسب کرده است. او همچنین در زمینه ی بازیگری، تجارت و مالکیت انجمن ملی مسابقات خودروهای ارتقا یافته نیز فعالیت دارد و نام و چهره ی قدرتمند برند نایک ایر جردن است. 

در سال 1984 برند مشهور نایکی قراردادی با مایکل جردن امضا کرد تا او برند کفش‌های کتانی خود را راه اندازی کند. تا آن زمان بستکتبالیت های لیگ NBA هنگام مسابقات، کفش های برند کانورس Converse را می پوشیدند و با پوشیدن کفش های نایک ایر جردن، توجه همگان به این برند جلب شد.

نایکی در آن زمان کفش های کپسول دار تولید کرده بود. وجود کپسول در پاشنه ی کفش یک فناوری جدید برای کفش‌های رانینگ نایکی بود. جردن به پرش های عظیم خود در هوا ،هنگام انداختن توپ در سبد، شهرت داشت. به همین دلیل این برند ایر جردن Air Jordan نام گرفت. 

پیش از آن چند ورزشکار دیگر نیز چهره ی برندهای کفش ورزشی بودند، اما برند ایر جردن Air Jordans برای اولین بار، در میان همگان یک جنون و هیاهو به راه انداخت که هنوز هم در میان طرفداران وفادار آن باقی مانده است.

این برند با استفاده از چند ترفندهای بازاریابی منحصر به فرد، مانند ایجاد کمپین تبلیغاتی «کفش ممنوعه» نایکی، ۴۰ برابر بیشتر از هدفی که تعیین کرده بود کفش فروخت و در سال اول، ۱۲۶ میلیون دلار سرمایه کسب کرد. این رقم تاکنون سر به فلک کشیده و چند صد برابر شده است. نایکی تنها در سال 2020، 4.6 میلیارد دلار کفش فروخت.

کمپین تبلیغاتی «کفش ممنوعه» زمانی به راه افتاد که لیگ NBA مایکل جردن را به دلیل پوشیدن کفش‌های رنگارنگ در زمین بسکتبال جریمه کرد. در آن زمان پوشیدن کفش های رنگی، حین مسابقات ممنوع بود. 

در زیر می توانید عکس کفش نایک جردن در برخی مدل ها را مشاهده کنید :

کفس کفش نایک جردن
عکس کفش نایک جردن

اعداد روی کفش نایک ایر جردن Nike Air Jordan به چه معناست؟

اکثر کفش های ایر جردن از 1 تا 35 شماره گذاری شده اند. در مجموع 35 مدل کفش، به صورت متوالی شماره گذاری شده اند و از زمان تولید اولین کفش کتانی در سال 1985، برند ایر جردن هر سال یک مدل جدید تولید می کند.

 هر مدل رنگ مشخصی دارد و برای تولید آن با افراد خاصی همکاری شده است. بنابراین بیش از 35 مدل مختلف کفش‌کتانی ایر جردن وجود دارد. هر کدام از نظر ظاهری و عملکرد، طراحی متفاوتی دارند.

همه چیز در مورد کفش نایک ایر جردن
همه چیز در مورد کفش نایک ایر جردن

ارزش هر مدل کفش کتانی نایک ایرجردن به چه چیزی بستگی دارد؟

اول از همه باید بگوییم که هر مدل کفش نایک ایر جردن به تعداد محدود تولید می شود. مهمتر از همه، کفش ها همگی یک کاربرد مشترک دارند و پوشیده می شوند. با گذشت زمان و با پوشیدن، مدل های قدیمی فرسوده، گم یا خراب می‌شوند. بنابراین مدل های قدیمی سالم و نو کمیاب‌ می شوند و در نتیجه ارزش آن ها افزایش می یابد.

 البته این موضوعی کلی است. از آنجایی که رنگ‌های متفاوت معمولاً در مقادیر محدودتری تولید می‌شوند، این عوامل می‌توانند در ارزش کفش های کتانی تاثیر زیادی بگذارد.

 همچنین برخی مدل های خاص در دنیای کفش‌های کتانی ارزش زیادی دارند و با گذشت زمان به هیچ وجه از ارزش آن ها کاسته نمی شود.

به عنوان مثال، کفش کتانی ایر جردن شماره ی 3 به این دلیل ارزش بالایی دارد که اولین کفش کتانی بود که در مسابقات بسکتبال سطح مقدماتی پوشیده شد و نایکی برای ساخت تبلیغ آن با کارگردان مشهور، اسپایک لی Spike Lee افسانه‌ای، همکاری کرد و این همکاری تبدیل به یکی از تاثیرگذارترین آگهی های بازرگانی طول تاریخ شد.

 دلیل دیگر این است که نسخه‌های مختلف طراحان متفاوتی دارند، برخی از کفش‌ها به خاطر طراحان خود محبوب هستند. به عنوان مثال، تینکر هتفیلد Tinker Hatfield، یکی از برجسته‌ترین طراح برند ایر جردن است.

 هنگامی که صحبت از طراحی یک جفت کفش کتانی ایر جردن به میان می آید، اغلب به نمای نیم رخ آن اشاره می شود. این موضوع به این دلیل است که نمای نیم رخ کفش، جزئیات آن را به بهترین نحو نشان می دهد. 

تعداد انگشت شماری کفش کتانی برند ایر جردن وجود دارد که مدل های آن شماره ای ندارند. به این مدل کفش کتانی ایر جردن تیم جردنز Team Jordans می گویند و در دهه 90 تولید شده اند. در آن زمان برند جردن برای اولین بار شروع به فعالیت به عنوان یک نام تجاری مستقل از نایکی کرد، هرچند هنوز هم زیر شاخه ی برند نایکی است.

قیمت نایک ایر جردن اصل چقدر است؟

کفش کتانی مدل اوجی Air Jordan OG
کفش کتانی مدل اوجی Air Jordan OG

قیمت نایک ایر جردن اصل : شاید این سوال که قیمت نایک ایر جردن اصل Nike Air Jordan چقدر است، ذهن بسیاری را درگیر کرده باشد. با توجه به اینکه این کفش برند است قیمت بالایی دارد و در وب سایت نایکی از ۵۰ دلار بسته به مدل آن قیمت ها شروع می شود و در تصویر بالا مدل Air Jordan OG که از کفش های محبوب زنانه نایکی می باشد قیمتی حدود ۱۴۰ دلار دارد که با تخفیف ۸۰ دلار ناقابل در وب سایت نایکی تقدیم شما می شود یعنی چیزی حدود ۲.۵ میلیون تومان! البته بدون هزینه حمل یعنی در صورتی که از شعبه نایکی خارج از ایران خریداری کنید! که در ایران این مدل کفش قیمتی نزدیک به ۴ میلیون تومان دارد! بنابراین اگر قصد خرید نمونه ی اورجینال را دارید باید هزینه ی زیادی صرف کنید به همین دلیل علاقه مندان به این مدل کفش معمولا سراغ طرح های کپی و های کپی از آن می روند.

اما نمونه های باکیفیت از این کفش در طرح های های کپی در بازار و سایت خرید لباس پارامُد یافت می شود و شما می توانید به راحتی از فروشگاه اینترنتی پارامد یک جفت کفش کتانی زنانه نایک ایر جردن را، با مناسب ترین قیمت تهیه کنید. کفش های کتانی موجود در فروشگاه پارامد کیفیت بی نظیری دارد و مناسب استفاده روزانه است.

کفش کتانی ایر جردن شماره 1
کفش کتانی ایر جردن شماره 1

کتونی ایر جردن شماره 1

همیشه اولین مدل، بهترین مدل است. در ابتدا مایکل جردن علاقه ای به امضای قرارداد با برند نایکی نداشت، زیرا در طول دوران تحصیل خود در دانشگاه کارولینای شمالی، بیشتر با پوشیدن کفش های کتانی آدیداس بازی کرده بود. اما مدیربرنامه ی او، دیوید فالک David Falk، و والدین وی از او خواستند تا کفش رانینگ جدیدی را امتحان کند.

نایکی به او شش مدل کفش کتانی و خط تولید کفش ورزشی خودش را پیشنهاد داد که تا آن زمان بی سابقه بود. در آن زمان برندهای مختلف چندین چهره ی ورزشی برای تبلیغ یک کفش داشتند.

مایکل جردن قبل از عرضه اولین کفش کتانی ایر جردن، با کتانی مدل ایر شیپ Air Ship در مسابقات شرکت کرد و با تکنیک های خاص خود آن مسابقات را در تاریخ ثبت شد.

اولین کفش Nike Air Jordan، طراحی عالی و بی نقصی دارد. این کفش کتانی محبوب بسیار راحت و مناسب ورزش و فعالیت های روزمره است.

در زمان اوج حرفه مایکل جردن، کتانی ایر جردن شماره 1 به نفع مدل ‌های جدیدتری که به میدان می‌آمدند، از دور خارج شد.

سپس، در سال 2007، برند جردن از مدل «عشق قدیمی/عشق جدید» پرده برداری کرد که دو مدل از کتانی های
1 Air Jordan I است. مدل اول برای بزرگداشت جردن به عنوان یک بسکتبالیست حرفه ای، به رنگ‌ های تیم شیکاگو بولز Chicago Bulls است. مدل دوم برای اشاره به علاقه ی او به مسابقه ی صحرایی موتور سیکلت های سبک، به رنگ‌های سیاه و زرد است.

از آن زمان، این برند برای داستان سرایی و همکاری های منحصر به فرد از کتانی ایر جردن شماره 1 Air Jordan I استفاده می کند. این برند داستان های زیادی، مثل بازی 69 امتیازی او در مقابل تیم بوستون سلتیکس Boston Celtics، از دوران حرفه ای مایکل جردن را با این روش بازگو کرده است.

کتانی مشترک برند دیور و نایک ایر جردن
کتانی مشترک برند دیور و نایک ایر جردن

همچنین این برند با برند مشهور دیور همکاری داشته است. کتانی ایر جردن شماره 1 برای طراحان، موسیقی دانان و هنرمندان فرصت مناسبی بود تا هنر خود را به کار بگیرند و مرزهای طراحی کفش را جابجا کنند.

رنگ کتانی های ایر جردن به چه صورت است و چه اهمیتی دارد؟ 

به طور خلاصه، هر جفت از کتانی های برند ایرجردن Air Jordans رنگ های منحصربه‌فردی دارند. طرح کلی یک مدل معمولاً ثابت می ماند، اما الگوهای رنگی آن تغییر می کند. اما رنگ های آن ها طیفی از رنگ اصلی کتانی ها هستند و  انتخاب های بیشتری پیش روی علاقمندان قرار می دهد. 

رنگ‌های بسیار زیادی وجود دارد و شمارش آن عملا غیرممکن است. تنها کتانی شماره 1 ، در 23 رنگ مختلف تولید شده است.

سوال اینجاست که چه چیزی ارزش یک رنگ را بالا می برد. یکی از آن عوامل این است که آیا یک داستان مشهور پشت آن رنگ از کفش کتانی وجود دارد یا خیر.

به عنوان مثال، کتانی “Flu Game” یک مدل سیاه و قرمز از کتانی ایر جردن شماره 12 است و مایکل جردن این رنگ خاص را در طول بازی معروف 5 فینال لیگ NBA در سال 1997 می پوشید.

با درخشش بی نظیر مایکل جردن در آن بازی، تیم بولز به پیروزی رسید. او در آن بازی بیمار بود و تب بالایی داشت و بعدها شایعه شد علت آن مسمومیت غذایی ناشی از خوردن پیتزا بوده است. 

حتی بدون اینکه یک داستان جذاب پشت کفش کتانی باشد، جردن کفش هایی مانند کتانی مدل Bred ،به رنگ مشکی/قرمز که مشابه رنگ‌های خاص تیم شیکاگو بولزاست، را می پوشید. کتانی مدل Bred کفشی است که کمپین «کفش ممنوعه» نایکی را به راه انداخت.

یا کتانی شیکاگو Chicago، به رنگ مشکی/سفید/قرمز که مایکل جردن اغلب در سال 1985 آن را در مسابقات می پوشید و بین مردم از محبوبیت بالایی برخوردار است.

 برخی از رنگ های این کفش تنها به خاطر دیدگاه های شخصی و سلیقه محبوب هستند. در پایان باید بگوییم که یک کفش کتانی مانند هر چیز دیگری است، مردم همان چیزی را می خرند که دوست دارند!

شما می توانید برای خرید کفش زنانه از محصولات ما دیدن نمایید پارامُد سعی کرده برترین محصولات بازار را با مناسب ترین قیمت به شما عزیزان عرضه نماید.